union
لوگو بیمارستان ولیعصر
لوگو بیمارستان ولیعصر
صفحه اصلی

معرفی واحد

اهداف و برنامه ها

دستاوردهای واحد

اعضای واحد

ارتباط با واحدآیین نامه هاقوانین و مقررات

مشاوره پژوهشی

جلسات شورای پژوهشی

محتوای آموزشی مربوط به محتوای بالینی

فعالیت های مرتبط با کووید 19

آموزش و پژوهشتقدیر و تشکر ، وابستگی سازمانیمجلات نامعتبر

منابع الکترونیکی

راهنمای نصب اپلیکیشن PWA

آیا رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند به حفظ سلامت شناختی کمک کند؟
آیا رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند به حفظ سلامت شناختی کمک کند؟

آیا رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند به حفظ سلامت شناختی کمک کند؟

محققان اثرات رژیم مدیترانه ای را بر اختلالات شناختی در بیماران مبتلا به ام اس مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها دریافتند که پیروی بیشتر از رژیم غذایی مدیترانه ای با کاهش خطر ابتلا به اختلالات شناختی مرتبط است. مطالعات بیشتری برای تایید نتایج مورد نیاز است.

مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری خودایمنی مزمن است که بر مغز و سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد. علائم شامل خستگی، مشکلات حرکتی و بی حسی است.حدود 2.8 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به ام اس هستند و زنان دو برابر بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا می شوند.

مطالعات نشان می دهد که برخی از رژیم های غذایی و سایر عوامل سبک زندگی ممکن است کیفیت زندگی بیماران مبتلا به ام اس را بهبود بخشد. برای مثال، یک مطالعه نشان داد که رژیم غذایی مدیترانه ای ممکن است یک اثر محافظت کننده عصبی در برابر ناتوانی در ام اس داشته باشد.

علت ام اس ناشناخته است و در حال حاضر هیچ درمانی وجود ندارد. درمان ها معمولاً بر کاهش علائم و کند کردن پیشرفت تمرکز دارند.

رژیم مدیترانه ای یک رژیم غذایی متنوع است که شامل غذاهای کم فرآوری شده، مقادیر محدودی گوشت قرمز و مقادیر متوسط لبنیات و مرغ است. در بالا است:

ماهی

سبزیجات

غلات کامل

حبوبات

میوه ها

اسیدهای چرب تک یا چند غیراشباع مانند روغن زیتون

تحقیقات بیشتر در مورد چگونگی تأثیر عوامل غذایی بر ام اس می تواند کیفیت زندگی را در بیماران مبتلا به این بیماری بهبود بخشد.اخیراً محققان تأثیرات رژیم غذایی مدیترانه ای را بر شناخت بیماران مبتلا به ام اس بررسی کردند. آنها دریافتند که پیروی قوی تر از رژیم غذایی مدیترانه ای با کاهش خطر ابتلا به اختلالات شناختی مرتبط است.

 

باربارا گیسر، متخصص مغز و اعصاب و متخصص ام اس در موسسه علوم اعصاب پاسیفیک در مرکز بهداشت پراویدنس سنت جان در سانتا مونیکا، کالیفرنیا، در این مطالعه شرکت نکرده است: "اختلال شناختی ممکن است بیش از 50٪ از افراد مبتلا به ام اس را تحت تاثیر قرار دهد و در حال حاضر هیچ درمان دارویی موثری وجود ندارد." ، به اخبار پزشکی امروز گفت.

او افزود: "یک استراتژی سبک زندگی که می تواند به محافظت یا حفظ عملکرد شناختی طبیعی کمک کند، برای کمک به افراد مبتلا به ام اس برای بهترین زندگی خود بسیار مهم است."

این مطالعه در هفتاد و پنجمین نشست سالانه آکادمی نورولوژی آمریکا ارائه شد.

برای اطلاعات بیشتر